A neves táplálkozás szakértő és író Jonny Bowden több listát állított össze arról, hogy mik azok a kiemelkedően egészséges ételek, amiket naponta fogyasztanunk kellene, mégsem tesszük....
5 egészséges étel Dr. Bowden ajánlásával:
A neves táplálkozás szakértő és író Jonny Bowden több listát állított össze arról, hogy mik azok a kiemelkedően egészséges ételek, amiket naponta fogyasztanunk kellene, mégsem tesszük. Leginkább azért, mert nem férünk hozzájuk (goji bogyó, acai bogyó). A New York Times egyik újságírója megkérte Dr. Bowdent, a "150 legegészségesebb étel a világon" című könyv íróját, hogy állítson össze egy olyan listát, mely olyan egészséges és létfontosságú ételeket tartalmaz, melyekhez viszonylag könnyen hozzá lehet jutni. Ezekből mutatunk be mi most öt darabot.
Aszalt szilva
Az aszalt szilva élettani hatásai
Egyetlen aszalt szilva több ásványi anyagot és vitamint tartalmaz, mint például egy maréknyi áfonya, ami antioxidánsokban szintén gazdag. Vas, kalcium, szelén, A-, B-, és C-vitamin tartalmának köszönhetően óvja a sejteket, védelmet nyújt a daganatos-, a szív- és érrendszeri megbetegedések ellen, és az idegrendszert is erősíti. Változó korba lépő nőknek is ajánlott, mivel segít visszafordítani a menopauza miatt kialakult csontritkulás folyamatát. Táplálkozás kutatók szerint az aszalt szilva kiváló immunrendszer erősítő.
Csirke aszalt szilvával és mandulával recept >>
Cékla
A cékla élettani hatásai
A cékla gyógyhatásai: vérképző, a sav-bázis egyensúlyt, a máj anyagcsere folyamatait szabályozza, valamint tumor sejtek szaporodását gátló hatása is van. A céklára úgy kell gondolnunk, mint a vörös spenótra - tele van folsavval (B9 vitamin) és természetes pigmentekkel, melyek segítenek megelőzni a rák kialakulását. A céklát nyersen fogyasztjuk (salátába reszelve), mivel mint sok más zöldség és gyümölcs, hő hatására a cékla is elveszíti magas antioxidáns tartalmának nagy részét.
A CÉKLA HATÁSA – MILYEN BETEGSÉGEKRE JÓ A CÉKLALÉ?
Csodaital - Miracle Drink (alma,- cékla,- sárgarépalé) rák ellen
Tök
A tök élettani hatásai
A sütőtök gazdag béta-karotinban, mely a szervezetünkben A-vitaminná alakul át. Számos ásványanyagot is rejt magában, mint pl. vas, kálium és foszfor. Ezenkívül jelentős a kovasav tartalma is, mely a kötőszövetek, a körmök és a haj számára fontos. A sütőtök húsa enyhén vizelethajtó.
Padlizsán
A padlizsán élettani hatásai
A padlizsán remek rostforrás, karbantartja az emésztő-, és a keringési rendszert. Amellett, hogy igen sok vitamint (B1, B6, folsav, C, és K) és ásványi anyagot(magnézium, kálium, réz, mangán, foszfor és mész) tartalmaz, a padlizsánban megtalálhatóak egyes antioxidáns anyagok is. Kedvezően befolyásolja a vérnyomást. Szerepe lehet egyes szív- és érrendszeri megbetegedések megelőzésében. Az agytevékenységre nyugtató, kiegyensúlyozó hatással bír. Gyulladás gátló hatását az emésztőrendszerben fejti ki. Az indiai gyógyászat hurut és asztma oldására alkalmazza. Vérképző és vizelethajtó hatása miatt fogyasztása máj- és vesebetegeknél különösen ajánlott.
Bab
A bab élettani hatásai
Kutatások kimutatták, hogy bab segít egészségünk megőrzésében, a rák és a szívbetegségek megelőzésében, valamint szabályozza a vércukorszintet. Ezen felül tele van antioxidánsokkal, fehérjével, és rosttal. A dietetikusok javaslata alapján hetente négy adag hüvelyest, azaz babot, borsót vagy lencsét kellene fogyasztanunk. Érdemes megfogadni a tanácsot, mivel a bab például 22%-kal csökkenti a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát, valamint a mellrákét is jelentősen visszaszorítja.
Fogyókúra tippek >>
Ha tetszett a poszt vagy szereted a hasonló témákat, csatlakozz hozzánk a Facebookon!
Utolsó kommentek