Az őszi gyógynövények közül a vadrózsa termése, a csipkebogyó gazdag B1-, B2-, és K-vitaminokban, de legfontosabb hatóanyaga a természetes C-vitamin.
A csipkebogyó C-vitamin tartalma tízszer nagyobb a citroménál, sőt az összes vadon termő és kerti gyümölcs közül a legmagasabb a C-vitamin tartalma.
100 g csipkebogyó fajtól függően 200-1500 mg C-vitamint tartalmaz.
Te tudod hogyan kell csipkebogyó teát főzni?
A C-vitamin részt vesz az oxidációs folyamatok szabályozásában, erősíti a vérerek falát, szilárdítja a kötőszövetet, fokozza a szervezet védekezőképességét, ellenállását a fertőzésekkel, betegségekkel szemben. Megelőzésként segíti a csontok erősödését, szilárdságát és a csontképződést.
CSIPKEBOGYÓ TEA RECEPTEK:
- A tea készítésének legegyszerűbb módja, ha este leöntjük a csipkebogyót hideg vagy langyos vízzel , majd reggel szűrés után fogyasztjuk.
- A csipkebogyóból a legértékesebb tea úgy készíthető, ha egy részét éjszakára beáztatjuk (1tk.csipkebogyót 2 dl. vízbe), így oldódik ki és őrződik meg a legtöbb C-vitamin. Egy másik teáskanál csipkebogyót 3-5 percig főzünk, majd 20-30 percig állni hagyunk, ezután leszűrünk. Amikor kihült, az első részhez adjuk.
Miért is áztassuk egy éjszakán át a csipkebogyót, és csak másnap reggel igyuk meg?
Valójában le is kell szűrni, áztatás után, mert a héj és a mag között található egy úgynevezett viszketőpor. Ennek grammja drágább az aranynál. A viszketőpor miatt nevezi a népnyelv seggvakarcsnak.
Szóval azért áztatom be, mert minden csepp olajt ki akarok nyerni belőle, ami a magban és a héjában van. teljesen kiázik és csak a mag és a viszketőpor került kiöntésre, mert a húsát is érdemes összetörni, hogy minél több rost legyen majd a kancsóban.
A csipkebogyómag olaj kiemelkedő mennyiségben tartalmaz többszörösen telítetlen zsírsavakat, karotinoidokat, tokoferolokat és egyéb zsírban oldódó antioxidánsokat, melyek hozzájárulnak a szív- és érrendszer egészségéhez, javítja a vérkeringést, az érfalak állapotát, védi szemeink egészségét.
A csipkebogyó húsának olaja támogatja a bőr kollagén termelését.
A cspkebogyónak magas az omega-3 és zsírsav tartalma. Retinolsav tartalmának köszönhetően segít megelőzni a ráncok kialakulását. Gyorsan felszívódó hasznos olaj, így könnyen felszívódik, és segít a bőr regenerálásában.
Nagy mennyiségben tartalmaz E vitamint, aminek köszönhetően gátolja a sejtek öregedését. ( További E-vitamin forrásaink a növényi magok (Chia-legmag-szezámmag) -, búzacsíra-, tökmag, a zöld növények, a hús, a máj és a tojás.
Likopint is tartalmaz, ami szintén antioxidáns hatásával lassítja a bőr öregedését, és védelmet nyújt a nap káros sugaraival szemben. Transzretinol-sav tartalmából az A-vitamin lesz. A csipkebogyó olaj vérzéscsillapító tulajdonsága miatt alapanyag a szépségiparban.
A csipkebogyó alkalmazása a népgyógyászatban
A népi gyógyászatban régen, főként a sorvadásos betegségek ellen alkalmazták.
A mellékvesék és máj működését is támogatja, sőt vesekő, vesehomok eltávolítására is használják, de felfázást is gyógyít.
A mostani vírusos időszakban nem mindegy, hogy sebeket, fertőzéseket is hatásosan kezelhetünk. Megakadályozhatja mind a bakteriális, mind a vírusos fertőzések kialakulását, prevencióként minden képen ajánlott!
A bogyó húsának és leveleinek− rendszeres fogyasztása szabályozza a koleszterinszintet és a vérnyomást, normalizálja a vérkeringést ezzel is csökkentve a keringési rendellenességek kialakulásának kockázatát. Ösztönzi a csont- és a kötőszövetek képződését, erősíti csontokat.
Enyhe vízhajtó hatású, székletszabályozó a pektin tartalma miatt, védi a májat, késleltetheti a zsírmáj kialakulását.
Elősegíti a toxinok kiürülését, lazítja az izmokat, enyhíti a görcsös hasfájást. Tilirozidban gazdag, ami megnyugtat, és zsírbontó hatása van, de szabályozza a vércukor szintet is, ami segítség a cukorbetegség megelőzésében.
Szirmával érdemes bedörzsölni a bőrünket, vagy fürdővízben is használhatjuk, de a gyökere is hasonló jótékony hatásokkal rendelkezik.
Leveléből készült tea hatásos emésztési bántalmakra, gyomorgörcs, gyomorsav-hiány, illetve megakadályozza a gyomor irritációját és a fekélyek kialakulását.
A csipkebogyó szabályozza a pajzsmirigy működését, sikerrel alkalmazható az oszteoartritisz (degeneratív ízületi gyulladás) esetén.
Bioflavonoid tartalma miatt a visszerekre is jó hatással van. Kutatások szerint a csipkebogyó magjából és a bogyó héjából készült őrlemény már három hét alatt jelentősen mérsékli az ízületi gyulladás tüneteit.
Ezzel a módszerrel kinyerhetjük az ásványi anyagokat is, mint pl. a magnézium, vas, növényi sav.
Mindig figyeljünk, hogy vagy üveg, vagy zománcozott edényt használjunk és a szűréskor se fém szűrővel dolgozzunk, mert az árt -többek között- a C-vitaminnak!
Facebook oldalunk
Ha tetszett a poszt vagy szereted a hasonló témákat, csatlakozz hozzánk a Facebookon!
tags:
- Bicsketea
- Csipke
- Csipkebogyó_tea
- csipke_tea
- Csitkenye
- Hecsedli
- Hecsempecs
- Hecserli
- Seggvakaró
Utolsó kommentek