A gyerekek kalóriaszükséglete nagymértékben ingadozik éspedig a fejlődéssel, a korral, a mozgással és az esetleges munkavégzéssel arányosan, de a mennyiségileg és minőségileg megfelelő táplálkozás alapvető fontosságú a gyermekek fejlődése szempontjából.
Az egészséges gyermekeknél a táplálkozás fő célja a harmonikus testi és mentális fejlődés, valamint az egészségmegőrzés biztosítása. A túlzott kalória bevitel, az elektronikus játékok elterjedése, a számítógépek előtti időtöltés és a tévézés túlzásba vitele azonban mind hozzájátul a gyerekkori elhízás kialakulásához.
A gyerekekre veszélyesek az egyoldalú diéták!
"Az egyoldalú táplálkozás, a szélsőséges diéták, a főleg nyáron divatos különleges (fogyókúrás) étrendek veszélyesek is lehetnek, ha hozzá nem értő módon állítják össze ezeket. Különösen veszélyeztetettek a fejlődésben lévő gyerekek – mondja dr. Lichthammer Adrienn, a Semmelweis Egyetem ETK Dietetikai és Táplálkozástudományi Tanszékének adjunktusa."
A Paleo étrend is kizár bizonyos élelmiszereket (pl. a gabonaféléket és a tejet, tejterméket). Arra hivatkozik, "hogy ezek egyes összetevői (pl. glutén, tejcukor, kazein) mindenki számára károsak.
Valóban léteznek olyan betegségek, ahol orvosi diagnózis alapján ezek kizárása indokolt, szükségtelen azonban a tiltás az egészségesek számára. Ezt az étrendet követők továbbá a szokásosnál nagyobb mennyiségű húst fogyasztanak, amely túlterhelheti a vesét, illetve köszvényre hajlamosíthat. A hússal együtt gyakran több zsír kerül a szervezetbe, mely hosszabb távon megnövelheti a vérzsírértékeket (pl. a koleszterinszintet). További vizsgálatok szükségesek ahhoz, hogy egyértelműen megmondjuk, kire milyen hatással van (káros, vagy elfogadható) ez az étrend, hiszen sokféle genetikai hátterünk miatt mindenkire másképpen hathat."
"Nem véletlen, hogy a dietetikusok a lakosság számára a sokféle nyersanyagot tartalmazó, változatos étrendet ajánlják. Nem lehet elégszer hangsúlyozni azt, hogy nincsenek tiltott élelmiszerek, csak kerülendő mennyiségek." Forrás: http://semmelweis.hu/mediasarok
A gyermekkori elhízás
A gyermekkori elhízás - a felnőttkori testsúlytól függetlenül is – lényegesen befolyásolja a felnőttkori megbetegedéseket. Annak érdekében, hogy gyermekünk egészséges felnőtté válhasson, nekünk szülőknek, tudatosan és gondosan kell kiválasztanunk az élelmiszereket és ételeket, és egészséges étrendet kell összeállítanunk.
Elhízottnak azt a gyermeket lehet tekinteni, akinek a testtömege 120 %-al több a vele azonos nemű, életkorú és testmagasságú gyermekek testtömegéhez képest. A gyerekkori elhízás kialakulásának hátterében a genetika mellett kulturális, környezeti tényezők, valamint a csökkent fizikai aktivitás és fokozott zsír- és szénhidrátfogyasztás áll. Az elhízás molekuláris markereinek vizsgálata rövid múltra tekint vissza, de a túlzott elhízással kapcsolatban genetikai ismereteink az elmúlt évtizedben jelentősen bővültek.
Ikervizsgálatok eredményei szerint az öröklődés 50-90%-ban játszik szerepet a zsírszövet kialakulásában. Kutatások alapján feltételezhető, hogy egyes gének a modern, elhízást támogató környezetben érvényre jutnak, és elhízást okoznak.
A gyerekek számára összeállított egészséges étrend ugyanazon az elven alapszik, mint a felnőttek étrendje.
Minden embernek szüksége van ugyanazokra a típusú táplálékokra – például vitaminokra, ásványi anyagokra, szénhidrátokra, fehérjére és zsírra. Az eltérő korú személyek számára összeállított étrend csupán a speciális táplálékok mennyiségében különbözik.
Mennyi kalóriára van szüksége a gyerekeknek?
Életkor |
Átlagos kalória szükséglet |
0-5 hónapos |
650 |
5-12 hónapos |
850 |
1-3 éves |
1300 |
4-6 éves |
1800 |
7-10 éves |
2000 |
Kalória Kalkulátor – Számold ki, mennyi energiára van szükséged!
Ha tetszett a poszt vagy szereted a hasonló témákat, csatlakozz hozzánk a Facebookon!
Utolsó kommentek