Lapostetű – pediculosis pubis, pediculus, phthirus pubis - A lapostetű kb. 1,5-2 mm nagyságú, halványbarna élősködő, mely az állati tetvek csoportjába és a Pediculidák családjába tartozik.
A lapostetvek a szőrszálakba kapaszkodva szaporodnak el, emberi vérrel táplálkoznak és nagyon gyorsan szaporodnak. Erőteljes viszketés kíséretében vércsíkok találhatók a fehérneműben. Nem csak a fanszőrzetben képes megtelepedni, hosszúra hagyott hónaljszőrzetben is megtalálható. Három pár lábbal rendelkezik, emiatt kis, lapos rákhoz is hasonlítják, mely a bőrből vérszívással táplálkozik. Tojásai átlátszóak, oválisak, kemény fedéllel rendelkeznek, kb. fél milliméter nagyságúak, és a felszínüket borító ragadós anyag segítségével kapaszkodnak a hajszálakba.
A nemi szerveken és a nemi szervek környékén jelentkező erős viszketés hívja fel a figyelmet a fertőzésre. A viszketés éjszakánként erősebb, mert a tetvek ilyenkor szívják a vért, mely során irritáló anyagot bocsátanak ki magukból. Vizsgálatkor a szőrszálak között megtalálhatjuk a tetveket, illetve a szőrszálakon a sertéket. A bőrön gombostűfejnyi bevérzett foltok jelzik a vérszívás helyét.
Lapostetű ellen nem véd a szappan. Lapostetvesség kezelése Permethrin vagy pyrethrin készítményekkel ismételt alkalmazásával történik. A szőrzet leborotválása egyszerű és eredményes eljárás.
Lapostetvességre utaló tüneteknél a tetűmentességhez elegendő a személy (a szeméremszőrzet, esetleg a szemöldök, szempilla) kezelése. Gondoskodjunk a szexuális partner kezeléséről is!
Tetvesség esetén a személy és a környezet egyidejű tetű mentesítése egyenrangú tényező. Mivel a ruhatetű serkéit a testszőrzeten (elsősorban a végbél körüli piheszőrökön) is elhelyezi, ezért a személy kezelése különösen fontos. A textíliák (pl. felsőruházat, fehérnemű, ágynemű stb.), valamint a használati tárgyakon szétszóródott tetvek elpusztítására is gondot kell fordítani.
- Fejtetvesség esetén a NITTYFOR tetűirtó vagy a PEDEX tetűirtó hajszesz hajszesz azonnali megszüntetésére, valamint megelőzésére egyaránt alkalmas.
- A 2%-os KREZOL SZAPPAN szintén alkalmas tetűírtásra:
Elkészítés:
1 kg kenőszappant (káliszappant) és 0,5 liter
langyos vizet 30 ml Krezolum purummal jól összekeverünk. A Kresol purum, más
néven Tricresolum a gyógyszertárakból, a káliszappan pedig a vegyszert árusító
üzletekből szerezhető be.
Felhasználás:
A Krezol szappannal fejtetvesség esetén a hajas
fejbőrt, ruhatetvesség esetén a test felületét kenjük be. Maximális behatási
idő: 15 perc. Ezt követően a szappanhabot fejmosással vagy fürdéssel
(zuhanyozással) el kell távolítani. Hosszabb behatási idő esetén ugyanis a
krezol a bőrfelületről felszívódhat, így ártalmat okozhat!
Kisebesedett bőrfelületre nem szabad alkalmazni. A kezelést sűrű fogazatú tetűfésű használatával egészítsük ki.
Mi okozhatja:A lapostetű elsősorban szexuális úton kapható meg, gyakran egyéb szexuális úton terjedő fertőzésekkel együtt. Szegényes személyi higiénia vagy zsúfolt szociális körülmények között könnyebben terjed.
Utolsó kommentek