Itt a nyár, az utazások, üdülések szezonja. A pihenés, a kikapcsolódás idején mindenki szeretné magát jól érezni, ezért különösen fontos, hogy a nyaralást ne rontsa el egy napszúrás. Már megtanultuk, hogy a bőrrák elkerülése érdekében az utazás és a nyaralás ideje alatt szükséges a megfelelő naptej használata. De mindez még nem elég! A tartós napon való tartózkodás után szomjúság, fáradtság, szédülés vesz erőt rajtunk. Koncentrálási nehézségek és koordinálatlan mozgások, valamint teljesítőképesség csökkenése kíséri a tüneteket. Ez főleg tartós kültéri tartózkodás után fordul elő, amikor sokáig folyamatosan meleg az időjárás.
Az hogy ki mennyi ideig bírja a tűző napon való tartózkodást, teljesen egyéni. Egyrészről a fiatalság itt is előny lehet mert egy legyengült, idős ember nehezebben viseli a hőséget, mint egy egészséges fiatal. Másrészt a gyerekek bőre szintén nagyon érzékeny és a napszúrás őket veszélyezteti.
Hogyan kezeljük a napszúrást?
A napszúrás általában enyhe lefolyású betegség, viszonylag hamar (24-48 óra) rendeződik, viszont komolyan kell venni, és ha az állapotunk nem javul, orvoshoz kell fordulni.
A napszúrás tünetei közé tartozik a fejfájás és a hányinger. Ha ezt érezzük és még némi szédülés vagy hőemelkedés is jelentkezik miután a napon tartózkodtunk, akkor egyértelműen kijelenthetjük, napszúrást kaptunk. Ilyenkor rögtön árnyékos helyre kell menni vagy ha másokon tapasztalunk hasonló tüneteket kísérjük őket árnyékba. A legjobb, ha hűtött szobába fekszünk le, a homlokra tegyünk vizes borogatást. Igyunk bőségesen hideg vizet vagy jeges, keserű teát. A fejfájást és a lázat gyógyszerrel, mint például a paracetamol vagy aszpirin enyhítsük. Ha nem múlnak a tünetek, hívjunk orvost.
Bőrvédelem napozáskor
A napozás hozzájárul a korai ráncosodáshoz is, a sok napozástól a bőr elveszti simaságát és rugalmasságát,emiatt védekezzünk magas fényvédő faktorú arckrémmel. A megfelelő táplálkozás a bőrünket táplálja és egészségesen tartja.
Nem meglepő, a napszúrást és a leégést egy kis odafigyeléssel meg lehet előzni. A közvetlen napon töltött idő alatt érdemes sapkát viselni amit időnként be lehet vizesíteni. Rendszeresen érdemes árnyékba húzódni. Élvezzük a nyarat a strandolást, de közben figyeljünk magunkra és mindazokra akikkel együtt lehetünk!
Jó nyaralást mindenkinek!
Ha tetszett a poszt vagy szereted a hasonló témákat, csatlakozz hozzánk a Facebookon!
Utolsó kommentek