Az Everydayhealth cikke szerint a vegetáriánusok hosszabb életre számíthatnak.
A vizsgálatok alapján az egészséges életmód alapja a tudatos lakto-vegetáriánus táplálkozás, amely jó életminőségben eltöltött, hosszú életre biztosít lehetőséget.
Alacsonyabb a halálozási arány a magas vérnyomás, a szívbetegség és a cukorbetegség miatt a vegetáriánus étrendet követők közt.
A vegetáriánusok hosszabb életre számíthatnak
Felmérések alapján a vegetáriánusok 12%-al kevesebb eséllyel halnak meg bizonyos betegségtípusokban.
A felmérésben résztvevők köz a leggyakoribb betegség típusok a magas vérnyomás, a metabolikus szindróma, (amelynek alapja a belső szervek köré lerakódott zsír), a cukorbetegség és az ischaemiás szívbetegség vagy ISZB (ischaemiás szívbetegségnek nevezzük a koszorúér szűkületből származó szívizom vérátáramlási zavart).
A vegetáriánusok nemcsak egészségesebben táplálkoznak, hanem általában nagyobb hangsúlyt fektetnek a rendszeres mozgásra, a relaxációra, a testi-lelki harmónia megteremtésére, ezáltal a stressz elkerülésére.
Mindezek a tényezők a betegségek megelőzésében és gyógyításában egyaránt kiemelkedő jelentőségűek.
73 308 eset vizsgálatakor kimutatott halálozási eredmények:
Miért egészségesebbek a vegetáriánusok?
A vegyes táplálkozáshoz képest a vegetáriánus étrend nagyobb mennyiségben tartalmazza a betegségek megelőzéséhez szükséges alkotóelemeket.
A zöldségek és gyümölcsök tele vannak antioxidánsokkal
Antioxidánsok: A káros hatású, a sejtek öregedését gyorsító oxigéngyököket kötik meg a szervezetben.
Fő képviselőik: C- és E-vitamin
A vízben oldódó C-vitamin nagyobb mennyiségben található meg a grapefruitban, a narancsban, a citromban, az eperben, a málnában, a barackban, a csipkebogyóban, a zöldségek közül pedig a paprikában, a brokkoliban, a káposztában és a paradicsomban.
A zsírban oldódó E-vitamin fő forrásai a gabonacsírák, a teljes kiőrlésű búzaliszt, az olajos magvak, a tejtermékek, a leveles zöldségek, a zöldbab és a zöldborsó.
Szív és érrendszeri hatások:
A magas rosttartalmú ételek csökkentik a vér koleszterinszintjét, ezáltal a szív- és érrendszeri betegségek előfordulási gyakoriságát. Alacsony energiatartalmuknál és magas vízkötő képességüknél fogva a testsúly csökkentésében és az optimális bélműködésben is elengedhetetlenek.
Rostok: Forrásai a zöldség- és főzelékfélék, a búza- és zabkorpa, a zabpehely és a gyümölcsök túlnyomó része.
Ásványi anyagok
A kálium, a kalcium és a magnézium a szív- és érrendszeri betegségek fő rizikótényezőit, az emelkedett koleszterinszintet és a magas vérnyomást csökkentik.
A kálium a tejtermékeken kívül a legnagyobb mennyiségben növényi tápanyagokban található meg. A burgonya, a spenót, a zöldborsó, a zöldbab, a káposzta, a kelbimbó, a karfiol, a sütőtök, a paprika, a paradicsom, a gyümölcsök közül pedig a banán, a mazsola, az alma és a barack mind-mind gazdag káliumban.
A kalcium fő forrásai a tejtermékek, az olajos magvak, a teljes kiőrlésű búza, a spenót, a káposzta, a brokkoli, a bab és az aszalt gyümölcsök.
A magnézium nagyobb mennyiségben a tejtermékekben, az olajos magvakban, a búzacsírában, a búzakorpában, a rozsban és a hüvelyesekben található meg.
Vegetáriánus diéta étrend , napi 1400 kcal fogyasztással
Ha tetszett a poszt vagy szereted a hasonló témákat, csatlakozz hozzánk a Facebookon!
Utolsó kommentek