Cukorbetegség okai:
- A környezeti tényezők, beleértve a közös elkerülhetetlen vírusos fertőzéseket, is hozzájárulhatnak a cukorbetegség kialakulásához.
- 1-es típusú cukorbetegség valamivel gyakrabban fordul elő férfiaknál, mint nőknél.
- Az 1-es típusú cukorbetegségre való hajlam is öröklődhet, de a genetikai okok (a postitive családi anamnézis) sokkal gyakoribbak a 2-es típusú cukorbetegség esetében.
A 2. típusú cukorbetegség: a 2. típusú cukorbetegség esetén erős a genetikai kapcsolat, ami azt jelenti, hogy a 2. típusú cukorbetegség általában családi öröklődésre vezethető vissza. Számos gént azonosítottak, amelyek kapcsolódnak az oka 2-es típusú cukorbetegséghez.
- Magas vérnyomás
- A magas triglicerid (zsír) szintje
- Terhességi cukorbetegség vagy a szülés, ha a baba súlya több, mint 4kg
- Magas zsírtartalmú étrend
- Alkoholfogyasztás
- Mozgásszegény életmód
- Az elhízás és a túlsúly
- Öregedés: növekvő életkor jelentős kockázati tényező a 2. típusú cukorbetegségre. Kockázati 45 éves kor körül kezd növekedni, és jelentősen megnő után 65 éves kor után. forrás
Körülbelül 50%-a cukorbetegek nem tudja magáról, a betegség jelenlétét.
A cukor fogyasztása elkerülhető, használjuk más édesítőszereket cukor helyett.
- Stevia:Vannak olyan természetes édesítőszerek melyeknek nincsen vagy elhanyagolható az energia illetve szénhidrát tartalma, ugyanakkor élvezeti értékük hasonló a cukoréhoz. A Stevia kivonata 300-szor is édesebb mint a cukor. Stevia előnye, hogy kalória-és szénhidrátmentes, nulla a glikémiás indexe és sütésnél-főzésnél 198 fokig megtartja az édes ízét.
- Nyírfacukor: Olyan természetes cukor, mely ízre, édesítő értékre és felhasználásra megegyezik a rendes cukorral, ugyanúgy is néz ki, mégis kb. 40%-kal kevesebb kalóriát tartalmaz.
- A maláta szirup vagy malátacukor. Ez megint egy összetett cukor. Azért alkalmas cukorbetegek, mert nem lép a véráramba gyorsan. Minden más cukort, beleértve a mézet, fruktózt, nyers cukor, barnacukor, stb, az egyszerű cukrok kerülni kell. Aszpartam és egyéb mesterséges édesítőszereket kerülni kell, mert hosszú távon komolyabb problémákat okoznak. (agyi görcsök, vakság, migrén, depresszió, és a cukorbetegség okozta egyéb elvátozások romlása)
- A cukoranyagcserében számos vitamin és ásványi anyag is szerepet kap. A B-vitaminok fontos szerepet játszanak a cukrok energiává történő átalakításában. A B1-, B2-, B6-, B12, niacin (B3)-, biotin és pantoténsav ( B5)-vitaminok koenzimként működnek közre a cukor anyagcserében. A C- és E- vitamin valamint a β-karotin antioxidáns hatású anyagok, melyek védik szervezetünket az oxidatív hatások következtében keletkező agresszív részecskék károsításától. Diabetes esetén különösen hasznos az antioxidáns védelem erősítése, mert az anyagcsere zavar következtében nő a szervezet oxidatív terhelése.
Fontos a B vitaminok napi szükségletének többszörös bevétele. A legújabb tanulmányok is kimutatták, hogy a metformin hosszú távú használata B12-vitamin-hiányt okoz. A cukorbetegek, akiknek alacsony a B12 és a B6 vitaminszintjük 77%-ban szenvednek perifériás neuropátiában. Az egyik legveszélyesebb tünete a B12 és a B6 vitamin hiánynak azolyan idegrendszeri károsodás, mint például a perifériás neuropátia. (Károsodnak a mozgatóidegek, csökken a kéz szorító ereje, járásgyengeség lép fel.) Mindkét vitamin fontos szerepet játszik a diabétesszel összefüggő komplikációk megelőzésébenis. A B6 vitamin, más néven Piridoxin képes javítani a szénhidrát intoleranciát, amit többnyire terheseknél diagnosztizálnak.
A csalánnak kedvező hatása van a hasnyálmirigyre, csalánteával csökkenthetjük a vércukorszintet. Készítsünk csalán teát és fogyasszuk kúra szerűen reggel éhgyomorra és napközben további 1-2 csészével. (A teát természetesen cukor nélkül fogyasszuk!)
- Gyógytea:Szabó Gyuri bácsi(a füvesember Bükkszentkeresztesről), által ajánlott Diabetes- Györgytea a legeterjedtebb táplálékkiegészítő. Tapasztalatok szerint a cukorbetegség minden stádiumában használható kiegészítő kezelésként. A vércukorszintet csökkenti, javítja a közérzetet, csökkenti az éhségérzetet, az alvászavarokat nyugtató hatása van.
- Szendi Gábor a paleolit diétáról szóló könyvében említi a "LOWCARB" (alacsony szénhidrát) diétát, mint Wolfgang Lutz osztrák orvos sikeres gyógyítáai módját. Alapelve, hogy naponta 72 gramm szénhidrátot lehet fogyasztani. Leginkább a fehérjék, zsírok és zöldségfélék fogyasztását ajánlja. Szendi ír Eric Westmanról aki munkatársaival 2008-ban 84 beteget osztott két csoportra, és a lowcarb diétában részesülők közül 24 hét diéta után 20-nak vagy teljesen el lehetett hagyni, vagy csökkenteni lehetett az inzulin bevitelt. forrás: Szendi Gábor: Paleolit táplálkozás.
Vannak más bevált népi módszerek?
Utolsó kommentek