A búza hátrányos hatásait a szervezetünkre számos esetben bizonyították.
Dr. William Davis megdöbbentő felfedezést tett. A búzatermékeknek az étrendben való előretörésével párhuzamosan nő derékbőségünk.
Wheat Belly (Búza has) című könyvében leírja a búza fogyasztásával járó következményeket.
Dr. William Davis megfigyelése alapján akik abbahagyták a búza fogyasztását, azoknál bizonyos betegségek is eltüntek: helyreállt a vércukorszint, asztma javult, kiütések eltűntek, gyomorproblémák megszüntek stb.
Dr. William Davis arra a következtetésre jutott, hogy mindezek hátterében a gliadin nevű fehérje áll, aminek fogyasztása függőséget is okoz. Ez, egy tudományos szempontból, a lenyűgöző kérdés, egy ezerarcú fehérje képes hihetetlenül változatos biológiai hatásokat produkálni az emberi szervezetben.
Gliadin előfordulása és hatása:
Gliadin a búzában (és más gabonafélékben) található fehérje, a glutén polimerek közé tartozik
Gliadinmiután a szervezetben lebomlik, egy polipeptidek hívott exorphins szabadul fel a gyomorban és a bélben. Ez az exorphins a véren keresztül átjut a agyba, hozzákötődik a receptorokhoz, és stimulálja az étvágyat, valamint a viselkedési változásokat. (Okozhat viselkedési kitöréseket és figyelmetlenséget a gyermekek ADHD-t, autizmust, hallucinációt és skizofrén elváltozást.)
Dr. William Davis szerint akik gliadint fogyasztanak naponta átlag 400 kalóriával többet esznek, mint azok akik nem fogyasztottak gliadint.
Ez a kalória többlet megemeli a vércukorszintet, súlygyarapodáshoz, később 30,40, 50 vagy több kiló súlyfelesleghez, végül cukorbetegséghez vezet.
Kiderült, mindez nem véletlen mivel a gliadin függőséget okoz!
A Gliadin évtizedeken át tartó állandó bevitele általában károsítja a máj funkcióját. A máj túlterhelt lesz és folyamatosan azon fog dolgozni, hogy kiegyensúlyozza a hirtelen emelkedő vércukorszinteket. Ez egyenes út a 2. típusú cukorbetegséghez.
A búza jelentős veszélyek forrása.
Gyomorégést válthat ki és megzavarhatja az egész emésztőrendszer. A búza lektineket is tartalmaz, ami tulajdonképp egy mérgező anyag, amely károsítja a vékonybeleket.
Túl sok búza hatással van a koleszterinszintre.
Ösztönözi a női nemi hormonok termelődését, miközben csökkenti a tesztoszteron mennyiségét. Ez pedig a férfiaknak rossz hír, mert a búza hatékonyan nőiesíti őket.
Megnövekszik tőle a has, a szívre ülő zsír pedig szívrohamhoz vezethet.
Megzavarhatja az agy neuro-transzmitter termelését és depressziót, dührohamot vagy akut szorongást eredményez.
Különböző betegségek sora származik a búza fogyasztásából:
- étvágynövekedés miatt elhízás
- a vércukorszint emelkedése vagy szélsőséges hullámzása
- cöliákia (lisztérzékenzség, amit a glutén okoz)
- neurológiai zavarok
- cukorbetegség
- szívbetegség
- ízületi gyulladás
- különböző bőrbetegségek
- skizofrénia
AZ EMBEREK 29%-A NEM TUDJA, HOGY GLUTÉNÉRZÉKENY
Kalória Kalkulátor – Számold ki, mennyi energiára van szükséged!
Mi változott meg a búzában? A búza nem ugyanaz a gabona mint régen. Az elmúlt ötven évben a búzaféléket keresztezték, hibridizálták. Mindezzel elérték, hogy ellenállóak legyenek a környezeti hatásokkal szemben (pl. szárazság, kórokozók), és ezzel egyidőben mindez drasztikus változásokat idézett elő a genetikai kódban. A régi gabonafajták valóban jobbak voltak, hagyományos, kézi feldolgozással pedig megfelelő térfogatú, kiváló minőségű kenyeret lehetett készíteni belőlük.
Ha tetszett a poszt vagy szereted a hasonló témákat, csatlakozz hozzánk a Facebookon!
Utolsó kommentek